Új, online platformot indított útjára március 5-én a FAO, amely lehetővé teszi az országoknak, hogy megbízhatóbbá és transzparensebbé tegyék erdészeti adataikat – írja a Fatáj.hu. Az új online felületet segítségével készül majd a 2020-as Globális Erdőleltár:

Global Forest Resources Assessment (FRA). Az új online adatszolgáltató platformot a FAO hozta létre, az Európai Unió és Finnország pénzügyi segítségével és magas szintű eseményen mutatták be Toluca-ban, Mexikóban. Az új eszközben számos újdonság van, ami segíti az adatbevitelt, az adatok ábrázolását, elemzését.
Az adatközlést megkönnyíti különösen olyan országok esetében, melyeknél az erdészeti információ nem vagy csak részben elérhető, a platform segítségével külső információforrásokhoz, illetve távolérzékelők térinformatikai adataihoz is lehet kapcsolódni.
A platform a Google Earth motorját használja, és ez az első alkalom, hogy mind a 171 nemzeti kapcsolattartónak (a jelentésben részt vevő országokban kijelölt erdészeti szervezeteknél) és az ő együttműködő partnereiknek szabad hozzáférést kínál a Google-nél felgyűlt hatalmas adathalmazhoz és elemző eszközökhöz.
Az új platform nem csak az erdőleltárt szolgálja, hanem más adatgyűjtési célokat is, köztük a Jelentés 2030 és a Tartamos Fejlődési Célok (Sustainable Development Goals (SDG)) erdészeti adatainak összeállítását is.
70 éves jubileum
Idén 70 éves a FAO erdőleltára (FRA). A Toluca-ban március 5-én ebből az alkalomból megjelentetett új kiadvány (pdf 74 oldal) bemutatja az FRA történetét és az elért eredményeket.
Ezen felmérés, ami a legátfogóbb elemzés a világ erdészeti erőforrásairól és azok változásáról, ötévente készült a nemzeti jelentések alapján. A korábban inkább csak a faanyag-készletekről szóló kiadvány mára kinőtte magát egy átfogó felméréssé, ami a fenntartható erdőhasználat minden aspektusát lefedi. A következő, 2020-as jelentésben összesen 236 ország és terület vesz részt, közülük már 171 ki is jelölte nemzeti összekötőjét.
Forrás: Fatáj.hu